Law students win scholarships, awards

Law students win scholarships, awards

May 21, 2009

By Pete Rosenbery

 

CARBONDALE, Ill. -- Outstanding law students were honored recently during the 2009 awards ceremony at the Southern Illinois University School of Law.

More than $62,600 in scholarships and awards was presented to 108 students at the annual ceremony at the Carbondale Civic Center.

In addition to the 167 awards and scholarships to students, several faculty and staff received honors. Professor William A. Schroeder received the “Outstanding Scholar” award; Associate Professor Patricia Ross McCubbin received the “Outstanding Teacher” award; administrative assistant Linda K. Vineyard received the “Outstanding Teaching Support Civil Service” award; and Professor Paul E. McGreal received the “Senior Class Award.”

Here is a list of scholarship winners, by hometown. Where available, the listing contains the winner’s name, year in law school and scholarship name.

Illinois

Ava: Ryan K. Bach, first-year law student, Charles D. and Fairy B. Neal Scholarship.

Shannon D. Crain, first-year law student, Charles D. and Fairy B. Neal Scholarship.

Baldwin: Cassie R. Linders, first-year law student, SIU Law Student Bar Association 2009 Service Award, 1L.

Belleville: Carolyn R. Beck, first-year law student, Charles D. and Fairy B. Neal Scholarship.

Elizabeth Dahlmann, second-year law student, Donny J. Schmeder Memorial Endowed Scholarship.

Benton: Adam Nagreski, second-year law student, Edgar O. & Bonnie Zimmer Law Scholarship.

Bloomington: Troy A. Luster, first-year law student, Class of 1977 Scholarship.

Campbell Hill: Misty L. Edwards, third-year law student, academic excellence 3L; Judge James O. Monroe, Jr. Award; Lisa Franke Scholarship; National Association of Women Lawyers Award; Phi Kappa Phi Award 3L.

Carbondale: Adam Ahne, third-year law student, academic excellence 3L; Phi Kappa Phi Award 3L.

Michael A. Parenteau, second-year law student, academic excellence 2L; ASLME Student Health Law Award; Garwin Family Foundation Scholarship; Health Law Contribution Award; Joseph O. Downey Scholarship; Phi Kappa Phi Award 2L.

Benjamin W. Youther, second-year law student, Pro Bono Award Veterans’ Legal Assistance Program; Veterans' Legal Assistance Program Scholarship.

Bruce Zywiec, second-year law student, Edward L. Welch Labor Law Award.

Carlinville: Joshua D. Garrison, third-year law student, Lincoln’s Inn Honorary Award.

Carterville: Rachel E. Keehn, second-year law student, Ronald E. Osman Endowed Scholarship; SIU School of Law Public Interest Award.

Danielle K. Macaluso, second-year law student, Edgar O. & Bonnie Zimmer Law Scholarship; Gilbert Family Memorial Scholarship; Women's Bar Association of Illinois Foundation Award nominee.

Nicholas N. Tinsman, first-year law student, Max Turner Memorial Scholarship.

Carlock: Austin A. Idleman, first-year law student, Frank Bietto Memorial Scholarship.

Centralia: Kyle C. Oehmke, third-year law student, academic excellence 3L; Arthur Lockwood Beneventi nomination; Phi Kappa Phi Award 3L; SIU Law Student Bar Association 2009 Service Award, 3L.

Chicago: Nicholas P. Antonacci, second-year law student, Class of 1994-Outstanding Research Assistant.

Elizabeth A. Boratto, first-year law student, Delos L. Duty Scholarship.

Naila N. Robinson, second-year law student, Consumer Protection Award.

Edward S. Rueda, first-year law student, Dean’s Club Scholarship.

Jeremy Wang, Pro Bono Award Veterans’ Legal Assistance Program.

Timothy B. White, third-year law student, Pro Bono Award and Immigration Detention Project.

Coal Valley: Michelle D. Clark, third-year law student, Pro Bono Award Veterans’ Legal Assistance Program.

Colona: Jonathan W. Maust, second-year law student, Pro Bono Award Veterans’ Legal Assistance Program.

Dahlgren: Amanda D. Blades, third-year law student, academic excellence 3L; Phi Kappa Phi Award 3L.

Decatur: Sara A. Raheb, third-year law student, Joan Dawley and John A. Maher Scholarship; Lincoln’s Inn Honorary Award.

East St. Louis: Lynell E. Everett, third-year law student, Julius A. & Norma H. Johnson Scholarship.

Effingham: Lucas L. Wenthe, third-year law student, Pro Bono Award Veterans’ Legal Assistance Program.

Elgin: Danielle Johnson, third-year law student, Thurgood Marshall Award.

Elmwood: Luke T. Stafford, second-year law student, Phi Kappa Phi Award 2L.

Equality: Ella L. York, third-year law student, academic excellence 3L; Judge James Foreman Scholarship; Lincoln’s Inn Honorary Award; Phi Kappa Phi Award 3L.

Fairview Heights: Charles J. Baricevic, first-year law student, Charles D. and Fairy B. Neal Scholarship.

Hamilton: Laura J. Wardwell, first-year law student, 25th Anniversary Scholarship.

Hanover Park: Alejandro Soto, second-year law student, David C. Johnson Scholarship; SIU School of Law Public Interest Award.

Harrisburg: Grant E. McBride, first-year law student, Charles D. and Fairy B. Neal Scholarship.

Herrin: Regina S. Moreland, third-year law student, ALI-ABA Scholarship & Leadership nominee; Lincoln’s Inn Honorary Award.

Highland: Jason M. Gourley, third-year law student, Phi Delta Phi Award.

Christopher P. Phillips, first-year law student, SIU School of Law Alumni Association Scholarship.

Ingleside: David A. Zipp, second-year law student, Pro Bono Award Veterans’ Legal Assistance Program.

Jacksonville: John C. Lukeman, second-year law student, Pro Bono Award Veterans’ Legal Assistance Program.

Johnston City: Bradley A. Leck, first-year law student, Charles D. and Fairy B. Neal Scholarship.

Anna M. Pender, third-year law student, Lincoln’s Inn Honorary Award.

Lemont: Lorelei G. Frost, first-year law student, Dean’s Club Scholarship.

Mackinaw: Patrick B. McGrath, third-year law student, academic excellence 3L; Howard B. Eisenberg Client Service Award; Lincoln’s Inn Honorary Award; Phi Kappa Phi Award 3L; senior class commencement speaker.

Manito: Jerry Tuffentsamer, first-year law student, Al H. and James A. Chesser Endowed Scholarship; Charles D. and Fairy B. Neal Scholarship.

Marion: Kylee J. Jordan, second-year law student, August L. “Gus” Fowler Scholarship; Edgar O. & Bonnie Zimmer Law Scholarship; Pro Bono Award Veterans’ Legal Assistance Program.

Marshall: Levi C. Bennett, second-year law student, Phi Kappa Phi Award 2L.

Mascoutah: Letisha Luecking Orlet, first-year law student, SIU School of Law Alumni Association Scholarship.

Mattoon: Rowan E. Themer, third-year law student, academic excellence 3L; Phi Delta Phi Award; Phi Kappa Phi Award 3L.

Metropolis: Michael W. Walters, second-year law student, academic excellence 2L; Phi Kappa Phi Award 2L.

Mokena: Joshua A. Humbrecht , third-year law student, academic excellence 3L; Phi Kappa Phi Award 3L.

Mount Carmel: Kimberly Litherland, third-year law student, Michelle Miller Class of 2005 Award.

Mount Sterling: Jonathan M. Ingram, first-year law student, Joe & Irene Dell’Era Public Service Award.

Mount Vernon: Leah M. Bechtel, first-year law student, Charles D. and Fairy B. Neal Scholarship.

Lindsey J. Hallam, second-year law student, Phi Kappa Phi Award 2L.

Naperville: Cyndi L. Bollman, second-year law student, Pro Bono Award Veterans’ Legal Assistance Program.

Amy Ohtani, second-year law student, Pro Bono Award Veterans’ Legal Assistance Program; Veterans' Legal Assistance Program Scholarship.

New Douglas: Leslie Oltmann, second-year law student, Madison County Bar Association Scholarship; Lincoln Writing Award.

North Chicago: Mark Phillipp, second-year law student, Pro Bono Award Veterans’ Legal Assistance Program.

Olney: Bridgette M. Lobacz, third-year law student, Pro Bono Award and Immigration Detention Project.

Petersburg: Kathryn L. Hurie, third-year law student, academic excellence 3L; Phi Kappa Phi Award 3L.

Quincy: Erin J. Leindecker, third-year law student, Lincoln Writing Award.

Vy Son Nguyen, third-year law student, Pro Bono Award and Immigration Detention Project; Pro Bono Award Veterans’ Legal Assistance Program.

Robinson: Sara Davis, second-year law student, Pro Bono Award Veterans’ Legal Assistance Program.

Rockford: Marsha L. Cascio, third-year law student, Class of 1999.R.S.D. Memorial Scholarship for Sean McBrien Dempsey.

Springfield: Brittany A. Ledbetter, third-year law student, Pat Caporale Scholarship Prize.

Shawneetown: Emily K. Rollman, first-year law student, Charles D. and Fairy B. Neal Scholarship.

Sterling: Bridgette L. Schott, second-year law student, Pro Bono Award Veterans’ Legal Assistance Program; SIU School of Law Public Interest Award.

Stewardson: Dustin L. Probst, first-year law student, Harold W. “Hank” Hannah Agriculture Law Scholarship.

Sullivan: Leslie Warren, second-year law student, academic excellence 2L; Lowell H. Jacobson Scholarship competition nomination; Phi Kappa Phi Award 2L.

Thawville: Michael E. Wurl, third-year law student, academic excellence 3L; Judge Richard Mills Scholarship; Phi Kappa Phi Award 3L.

Tolono: Ryan D. Rich, first-year law student, Charles D. and Fairy B. Neal Scholarship.

Vermont: Timothy J. O’Hern, second-year law student, academic excellence 2L; Phi Kappa Phi Award 2L.

Vienna: Davie L. Jones-Runyon, third-year law student, Lincoln’s Inn Honorary Award.

Virden: Kristen Van Fossan, third-year law student, Pro Bono Award and Immigration Detention Project.

Arizona

Mesa: Kari Scott, first-year law student, Charter Class Scholarship.

Florida

Fort Lauderdale: Richard A. Garcia, third year law student, Consumer Protection Award.

Sarasota: Andrew Shadowens, second-year law student, Pro Bono Award Veterans’ Legal Assistance Program.

Tallahassee: Coralette D. Waite, second-year law student, SIU School of Law Public Interest Award.

Georgia

Athens: Benjamin T. Bridges, second-year law student, academic excellence 2L; Phi Kappa Phi Award 2L.

Snellville: John A. Payne, second-year law student, academic excellence 2L; Phi Kappa Phi Award 2L.

Idaho

Rexburg: Jacob W. Moss, second-year law student, Garwin Family Foundation Scholarship.

Indiana

Hillsboro: Stephen B. McGrady, first-year law student, Charter Class Scholarship.

Kentucky

Paducah: Whitney S. Jones, second-year law student, academic excellence 2L; Phi Kappa Phi Award 2L.

William L. McCall, second-year law student, Phi Kappa Phi Award 2L.

Waverly: JoBeth M. Baird, second-year law student, Pro Bono Award Veterans’ Legal Assistance Program.

Maine

Newport: Benjamin Fowler, third-year law student, Pro Bono Award Veterans’ Legal Assistance Program.

Nicholas R. Fowler, second-year law student, Pro Bono Award Veterans’ Legal Assistance Program.

Minnesota

Bemidji: John Persell, May 2008 graduate. Natural Resources Award.

Mississippi

Oxford: Clark R. Mills, third-year law student, academic excellence 3L; Phi Delta Phi Award; Phi Kappa Phi Award 3L.

Missouri

Dardenne Prairie: Shelby Park, second-year law student, Pro Bono Award Veterans’ Legal Assistance Program.

Festus: Laura J. Barke, second-year law student, academic excellence 2L; Phi Kappa Phi Award 2L.

Forsythe: Lacy A. Cole, second-year law student, Scott H. Nichols Memorial Endowed Scholarship.

Lake St. Louis: Eric Rakestraw, second-year law student, academic excellence 2L; Phi Kappa Phi Award 2L.

OFallon: Tara S. Renaud, third-year law student, Lincoln Writing Award.

St. Louis: Ryan T. Barke, third-year law student, Lincoln’s Inn Honorary Award; Student Writing Award.

David Stevens, first-year law student, Hiram & Rosalee Lesar Scholarship.

Andrea R. Taylor, second-year-law student, academic excellence 2L; Jackson County Bar Association Scholarship; Women's Bar Foundation Public Interest Scholarship nominee; Phi Kappa Phi Award 2L; SIU School of Law Public Interest Award.

Pennsylvania:

Kane: Vanessa M. Castano, third-year law student, Lincoln’s Inn Honorary Award.

West Newton: Nathan D. Lyle, second-year law student, Pro Bono Award Veterans’ Legal Assistance Program.

Tennessee

Sparta: Kelsy Austin, second-year law student, Bessie Engram Community Service Award; Judge Richard E. Richman Endowed Scholarship; SIU Law Student Bar Association 2009 Service Award, 2L.

Wyoming

Gillette: Trevor Joseph Lewis Burggraff, third-year law student, Pro Bono Award Veterans’ Legal Assistant Program.